« späť

Obnovenie interligy mužov je na svete. Hrať sa začne od ročníka 2017/2018 za účasti 16 tímov – 10 z ČR a 6 zo SR. Muži
26.04.2016 - Katarína Opoldíková

Vážení športoví priatelia,

 

dovoľujeme si Vás informovať, že v zmysle dnešných záverov z rokovania ČSH, SZH a českých mužských klubov najvyššej súťaže v ČR prišlo k dohode o spoločnej mužskej súťaži ČSH a SZH.

 

Začiatok súťaže bol dohodnutý pre súťažný ročník 2017/2018 s pomerom 10 klubov z ČR a 6 klubov zo SR.

 

 

Sme radi, že budeme mať spoločnú súťaž aj v kategórii mužov, hovorí šéf SZH Jaroslav Holeša.

Slovensko a Česko budú mať spoločnú súťaž opäť aj v hádzanej mužov. Dohoda o obnovení interligy (HIL) vznikla v utorok na mimoriadnom zhromaždení českých extraligových klubov. Hrať sa začne od súťažného ročníka 2017/2018 za účasti 16 tímov – 10 z ČR a 6 zo SR.

Plány podporili aj kluby

“Dohoda je na svete. Dnes sme si ťapli na úrovni českých extraligových klubov, čo bol posledný krok k zoficiálneniu jej vzniku. Sme veľmi spokojní, že sme rokovania dotiahli do úspešného konca a plány podporili aj kluby. Verím, že obnovenie spoločnej súťaže bude na prospech hádzanej v oboch krajinách. Navyše sa nám otvára ďalší priestor na spoluprácu, ktorú zatiaľ ešte nebudeme špecifikovať,” uviedol pre agentúru SITA i web chf.cz prezident Českého zväzu hádzanej (ČSH) Radek Bendl.

Česi najskôr boli za to, aby sa hrala interliga už od nadchádzajúcej sezóny. Navyše, pôvodne navrhovali pomer 12 českých a 4, resp. 6 slovenských klubov. S tým však slovenská strana nesúhlasila. Na minulotýždňovom rokovaní dospeli prezidenti oboch zväzov k návrhu, ktorý odprezentovali na utorkovom zasadnutí českých extraligistov.

“Chceli sme, aby sa vyjadrili aj zástupcovia našich klubov. Som rád, že diskusia bola rýchla a vecná a napokon sme sa dohodli na konkrétnom modeli súťaže vrátane počtu účastníkov. Niektoré kluby boli na prechodný čas za model 11:7 či 10:7, ale po argumentácii sme väčšinovo dospeli k odsúhlaseniu pomeru 10:6. Myslím si, že zvíťazil variant najlepší pre všetkých. Naším zámerom je, aby sa v tomto formáte hralo dlhší čas, plánujeme ho zmluvne fixovať na minimálne štyri a v ešte lepšom prípade na päť rokov,” poznamenal pre SITA Bendl.

Ďalší z krokov spolupráce

Teraz vyšla iniciatíva českej strany, ktorej kluby po rokoch zmenili názor a opäť prejavili záujem o obnovenie spoločnej súťaže hádzanárov. V nedávnej minulosti odmietali snahu Slovenského zväzu hádzanej (SZH) o jej znovuvzkriesenie. 

“Musím len pochváliť korektné a vecné rokovanie ČSH i českých klubov. Sme radi, že budeme mať spoločnú súťaž aj v kategórii mužov a zároveň verím, že je to ďalší z krokov pre nadviazanie spolupráce na úrovni reprezentačných tímov, respektíve na úrovni organizácie nejakého významného podujatia,” citoval oficiálny web českého zväzu šéfa SZH Jaroslava Holešu.

V nadchádzajúcej sezóne sa v najvyšších súťažiach oboch krajín bude hrať aj o postup do HIL. V SR sa kvalifikuje prvých šesť tímov z extraligy, v ČR získa miestenku osem postupujúcich do play-off a dve najlepšie zo zvyšných štyroch tímov v nadstavbovej časti. 

HIL možno tentoraz s partnerom

“Opäť to bude HIL, ale chceme do názvu súťaže zakomponovať aj partnera, ktorého začíname hľadať. Myslíme si, že tento produkt má marketingový potenciál,” dodal Bendl.

Spoločná česko-slovenská súťaž hádzanárov v minulosti fungovala pod názvom HIL päť ročníkov, zanikla po sezóne 2004/2005.

 

26.4. 2016 Autor – SITA

Stránku vytvorila f. GFXpulse | webdesign a redakčný systém

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress