« späť

Rozhodca po kontroverznom vylúčení reaguje na hnev Košíc: Aj dnes by som rozhodol rovnako Muži
14.04.2021 - Katarína Opoldíková

Po prvom zápase semifinále hádzanárskeho play off medzi Považskou Bystricou a Crows Košice sa najviac hovorí o vylúčení hráča hostí Patrika Hruščáka. Červenú a modrú kartu mu udelil Mário Rudinský, na ktorého po zápase Košičania nemali pekného slova a žiadajú pre neho exemplárny trest. Slovenský rozhodca v rozhovore pre Šport24.sk tvrdí, že si za svojím rozhodnutím stojí.

Ako s odstupom pár dní komentujete svoje rozhodnutie zo zápasu? Stojíte si za ním alebo by ste v tomto momente rozhodli inak?

Rozhodol by som rovnako. Na rozdiel od videa a od kamery, ktorá situáciu nasnímala, som situáciu videl z úplne iného uhla. Ak by k takejto situácii došlo znova v ktoromkoľvek zápase a urobil by to ktorýkoľvek hráč, bolo by moje rozhodnutie rovnaké a nemenné. Riešil som to podľa najlepšieho vedomia a svedomia, ako som to videl.

V prvom momente hráči netušili, kto bol vylúčený, vy ste konali jednoznačne a na prvý pohľad bez akýchkoľvek pochýb. Čo sa vlastne stalo v inkriminovanom momente z vášho pohľadu?

Hráč Košíc Hruščák s vystretou rukou dlaňou udrel súpera do oblasti tváre, pričom prsty smerovali do blízkosti oka. Lopta bola mimo tohto faulu, zreteľne som to videl, a preto som ani na sekundu nezaváhal a ukázal som červenú a modrú kartu.

Tréner Košíc Antl vám okrem iného vyčítal, že ste sa pri rozhodnutí s nikým neporadili. Prečo ste túto situáciu s nikým nekonzultovali?

V krátkosti som to cez komunikačný systém komunikoval s kolegom. Možno metodicky by bolo správnejšie poradiť sa s ním zoči-voči, ale bol som a stále som plne presvedčený o správnosti môjho verdiktu. A ani po porade s kolegom by sa to nezmenilo.

Ako na vaše rozhodnutie reagoval váš rozhodcovský partner Boris Mandák? Riešili ste to spolu, či už cez zápas, alebo po ňom?

Samozrejme, je to normálne a prirodzené, že sme sa o tom rozprávali. On to zo svojej pozície nepostrehol, lebo primárne sa sústredí na hráča s loptou, ktorý bol úplne mimo tejto situácie. Povedal mi, že mi stopercentne dôveruje a stojí za mojím rozhodnutím. Dlhé roky spolu rozhodujeme nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, a to naozaj vážne zápasy Ligy majstrov či majstrovstiev Európy. Často pod obrovským tlakom pred vypredanými tribúnami. Aj v nich sa vyskytli podobné situácie a ani na moment som nezaváhal, či som ich vyhodnotil správne.

Hráči a tréneri Košíc boli po vašom rozhodnutí a aj po zápase nahnevaní a hrozia ukončením sezóny. Komunikovali ste s nimi ohľadom tohto momentu v priebehu zápasu či po ňom?

Nie, s nikým som nekomunikoval.

Košičania žiadajú exemplárne potrestanie vás a vášho kolegu zo zápasu. Ste pripravený, že sa situácia môže obrátiť vo váš neprospech?

Ja som rozhodca, som presvedčený, že som v tomto momente rozhodol správne a rozhodnutia o tomto prípade sú v kompetencii odborných komisií. Sťažnosti Košíc mne neprináležia hodnotiť.

Váš otec je predsedom Komisie rozhodcov a delegátov na SZH. O tomto fakte niektorí tvrdia, že vám môže v posudzovaní inkriminovaného momentu pomôcť.

S tým ja nič neurobím. Mnoho ľudí práve na tento fakt útočí, ale som presvedčený, že robí svoju prácu kvalitne. Mrzí ma to práve kvôli otcovi, ktorý toho v hádzanej prežil veľa a určite ho to zasiahlo. A už len preto by som si takéto závažné rozhodnutie, ako je udelenie červenej a modrej karty, nikdy nedovolil udeliť, ak by som o tom nebol stopercentne presvedčený.

V posledných hodinách ste sa stali epicentrom mediálneho záujmu. Ako to vnímate?

Nikomu neberiem jeho názor, ale keď sa už stanete pomaly terčom mediálneho lynču, bolo by fér pri tejto téme dať priestor aj druhej strane. Nikto ma však neoslovil.

 

https://sport24.pluska.sk/ostatne/ostatne/rozhodca-kontroverznom-vyluceni-reaguje-hnev-kosic-aj-dnes-som-rozhodol-rovnako?itm_site=sport24&itm_template=other&itm_modul=topbox-small&itm_position=1&fbclid=IwAR0lkvZDsUG90Hws1Fr233z57CqKoPBwll_2k_3Q7bi9atDcceS_uYmnD-c

Stránku vytvorila f. GFXpulse | webdesign a redakčný systém

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress